Jan Marhoul

Jan Marhoul se narodil v malé vesničce Lipiny na Příbramsku do hudební rodiny. Jeho otec hraje amatérsky na akordeon a jeho matka má vystudovanou hru na klavír na Ježkově konzervatoři v Praze. Své první vzdělání dostal právě od svých rodičů. V osmi letech šel studovat hru na akordeon na Základní uměleckou školu A. Dvořáka v Příbrami k řediteli J. Mestlovi. Již zde sbíral plno úspěchů. Zúčastnil se několika národních soutěží ve hře na akordeon, ve kterých získal několik prvních cen a v roce 2008 se stal dokonce absolutním vítězem. Na příbramské ZUŠ si také několikrát zahrál jako sólista ve školním orchestru Populár, vedeném Milanem Baginským. V této době začal hrát na koncertní akordeon Delicia – Dineta.

V roce 2009 byl přijat na konzervatoř v Plzni. Zde studuje hru na akordeon u profesorky Jarmily Vlachové starší. První tři roky zde také chodil na povinný klavír k profesorce Martině Mudrové (Reichové). Na této škole jeho hra na akordeon nebyla opomíjena. V letech 2010-2012 se každoročně úspěšně zúčastnil mezinárodní soutěže hry na akordeon v německém městě Klingenthal. V letech 2009 – 2012 zde každoročně získal 4, nebo 5 místo. Až v roce 2013 získal umístění 3. místo.

Nejúspěšnějšími léty pro J. Marhoula byla léta 2012 a 2013. K těmto úspěchům také vedl nový nástroj, který si pořídil. Jedná se o profesionální akordeon italské značky PIGINI Bayan 58P. V únoru 2012 získal v mezinárodní soutěži Klingenthal hry na akordeon čtvrté místo. Následně v září téhož roku se úspěšně umístil na 2. místě v mezinárodní soutěži hry na akordeon ve Švýcarském Reinachu. Díky těmto soutěžím byl nominován a následně i získal cenu PLZEŇSKÝ ORFEUS udělenou nadací 700 let města Plzeň. Tuto cenu si obhájil v únoru 2013 na mezinárodní soutěži Klingethal ve hře na akordeon, kde získal 3. místo. Následně v březnu hrál na koncertě laureátů Plzeňského Orfeua ve spolupráci s Plzeňskou filharmonií.

Od září 2012 se J. Marhoul začal věnovat pedagogice hry na akordeon, keyboard a klavír v ZUŠ Sedlčany.

Koncem roku 2012 byl pozván do ochotnického divadla Zmrzlík Těchonice hrát náhražku smyčcové části v orchestru v opeře Prodaná nevěsta.Tato hra byla úspěšně odehrána na jaře a následně v repríze na podzim celkem v 16 vystoupeních roku 2013.

V říjnu 2013 se stal spolupořadatelem první prezentace v ČR nejlepší firmy na výrobu akordeonů na světě- italské firmi PIGINI. Na této akci firma nejen převedla své špičkové nástroje, ale prezentace byla spojena s koncertem studentů konzervatoře Plzeň a jejich profesorky. Jako bonus zde zahrál i akordeonový orchestr. Tato akce byla provedena 24.10 v Plzni a 25.10 v Kutné Hoře.

22.11.-24.11. se zúčastnil a zahrál na soutěžní přehlídce hudebních gymnázií a konzervatoří v Pardubicích.

Rok 2014 byl pro Jana Marhoula rokem úspěchů. Na jaře tohoto roku úspěšně odabsolvoval s vyznamenáním na konzervatoři v Plzni, přičemž odehrál svůj absolventský koncert o rozsahu 90 min. Na koncertě s ním ještě zpívala Dagmar Drechslerová a dále zde jako hosté hráli Michal Karban, Marie Čejnová a korepetitor a klavírysta Maxim Averkiev.

V červnu 2014 se zúčastnil s kolegy Michalem Karbanem a Marií Čejnovou Na světové soutěži v USA, kde J. Marhoul zvítězil v kategorii sólové klasické hudby a v kategorii hudebních skupin společně s jeho kolegy. 

Od září 2014 se J. Marhoul plně věnuje vyučování v ZUŠ Sedlčany a zároveň koncertuje s Plzeňským akordeonovým triem.  

 

Kontakt

Plzeňské akordeonové Trio +420 720 387 558
+420 607 111 600
HonzaMarhoul@seznam.cz MichalKarban@hotmail.com